Koncentrácia

Koncentrácia je zameranie našej pozornosti na určitú vec a ignorovanie všetkých ostatných myšlienok. Mnoho ľudí má v dnešnej dobe problém s koncentráciou. Máme digitálnu dobu, príliš veľa informácii, ktoré priťahujú našu pozornosť a tým pádom sa nesústredíme na veci, ktorú potrebujeme vyriešiť. Časté rozptýlenie ovplyvňuje progres v našom živote. Čím viac sa snažíme sústrediť, tým viac nám to nejde a následne sme frustrovaní. Schopnosť koncentrácie je rozhodujúca v každej oblasti nášho života a dôvodov prečo ľudia majú problém s koncentráciou, môže byť viacero napr. depresie, nespavosť, zlé stravovanie, multitasking, rôzne zranenia hlavy, mentálne poruchy, alkoholizmus,  atď. 

Vzhľadom k vyššie uvedeným dôvodom, neexistuje žiadna jednoznačná odpoveď na to, ako zlepšiť svoju koncentráciu, ale pokúsim sa Vám dať pár typov:  

 • Upravte si priestor, ktorý potrebujete pre vašu prácu – nechajte si na stole iba veci potrebné ku vašej práci a dbajte o to aby ste mali vyvetraný priestor.             
 • Odstráňte rozptýlenie – telefón, počúvanie hudby pri práci, stíšte upozornenia aby ste neboli pri práci rušený, na počítači zatvorte všetky okná, ktoré momentálne nepotrebujete a všetky ruchy, ktoré vás odvádzajú od vašej práce.
 • Doprajte si spánok – ak budete odpočinutý, budete sa vedieť lepšie sústrediť. Výskumy dokázali, že ak pred spaním pozeráte televízor, alebo sa pozeráte do mobilu, tabletu, počítača, čítačky, skrátka elektronického zariadenia, váš mozog prestane vylučovať melatonín (inak nazývaný aj hormón spánku produkovaný v mozgu). Tieto zariadenia vyžarujú modré svetlo, ktoré zabraňuje vylučovanie melatonínu.
 • Urobte si pauzu – ak ste prepracovaný, prípadne pracujete dlho na nejakom projekte, vaša schopnosť koncentrácie klesá. Vtedy je nutné ísť sa poprechádzať, prípadne sa s niekým porozprávať, alebo začať robiť čokoľvek iné.
 • Trénujte svoj mozog – hranie určitých hier vám môže pomôcť lepšie sa sústrediť napr: šach, krížovky, slovné hry, pamäťové hry atď….a zároveň Vám pomôžu rozvinúť vašu krátkodobú pamäť a tiež schopnosti riešenia problémov.
 • Cvičte – pri pravidelnom cvičení sa zvyšuje hladina dopamínu, serotonínu a iných chemických látok v mozgu, ktoré sú kľúčové pre pamäť a koncentráciu. Okrem iného pohyb uvoľní vaše svaly a napätie v tele.
 • Upravte stravu – doprajte si ovocie a zeleninu, ktoré majú vysoký obsah vlákniny a pomôžu Vám udržať stabilnú hladinu cukru v krvi. Sladké jedlá a nápoje, spôsobujú výkyvy cukru v tele a tak sa raz môžete cítiť plní energie a pár minút na to budete ospalý.
 • Niektorí detskí psychológovia v prípadoch poruchy pozornosti u detí odporúčajú, aby im bolo umožnené prejsť na chvíľku k inej úlohe, ktorá ich baví a po nejakej chvíli sa opäť vrátili k pôvodnej práci.

Ak budete mať pocit, že žiadna z týchto vecí nefunguje a stále sa nedokážete sústrediť, potom robte nasledujúce cvičenia:

 • Každý deň si vyčleňte pre seba priestor kedy nebudete nikým rušený, zatvorte oči a sústreďte sa na svoje dýchanie. Ako dych vchádza cez vaše nosné dierky, ako pokračuje cez dýchaciu trubicu dolu do pľúc a bránice a následne ako vychádza tou istou cestou von. Vnímajte siu dychu, teplotu vzduchu, ktorá vstupuje cez vaše nosné dierky dnu a následne von.. Nie viac ako 5 minút. To stačí.
 • Vezmite si papier a do jeho stredu nakreslite čierny bod. Pozorujte tento bod. Iba sa na neho pozerajte a venujte mu pozornosť. Nepremýšľajte nad ničím iným. Len pozorujte. Jeho tvar, farbu, sústreďte sa iba na ten jeden čierny bod.  Nie viac ako 5 minút. To stačí.

Výhody  koncentrácie:

 • Dokážete vykonávať všetko rýchlejšie, efektívnejšie a s menším počtom chýb.
 • Dokážete kontrolovať svoje myšlienky
 • Budete rozhodnejší
 • Budete mať zlepšené sebavedomie, lepšiu pamäť
 • Výkonnejšie využijete svoju kreativitu a vizualizáciu

Je dôležité si uvedomiť, že zlepšenie dlhodobej  koncentrácie nenastane zo dňa na deň. Ale pokiaľ budete pracovať na tom aby ste si zlepšili svoju koncentráciu, zistíte, že dokážete viac z toho z toho čo ste chceli a budete sa pri tom lepšie cítiť ;).

Autorka: Tatiana Zaťková

Koncentrácia - Tatiana Zaťková - Poradenstvo boľavej duše