Témy

Úzkosť

Úzkosť

Úzkosť je normálnou súčasťou života, ale keď sa stáva nadmernou a zasahuje do každodenných činností, môže to byť znak úzkostnej poruchy. Úzkosť môže mať mnoho príčin a prejavov, ale existujú spôsoby, ako sa jej zbaviť alebo ju zmierniť. V tomto blogu sa pozrieme na niektoré z nich.

  1. Zistite, čo spôsobuje vašu úzkosť

Je dôležité zistiť, čo spôsobuje vašu úzkosť. Ak spoznáte príčinu, môžete sa jej aktívne venovať. Napríklad  ak trpíte úzkosťou pred verejným vystúpením, môžete sa pripraviť na prednášku, tým, že budete trénovať pred zrkadlom.

  1. Naučte sa relaxovať

So zvládaním úzkosti nám môže pomôcť aj relaxácia. Skúšajte rôzne techniky ako meditácia, hlboké dýchanie, joga alebo progresívna relaxácia svalov. Relaxácia môže pomôcť upokojiť telo a um a znížiť hladinu stresu.

  1. Zlepšite svoj životný štýl

Zdravý životný štýl môže pomôcť zmierniť úzkosť. Zahrň do svojho života dostatok spánku, zdravú stravu, pravidelnú fyzickú aktivitu a odbúranie stresu. Zlepšenie tvojho fyzického zdravia môže mať pozitívny vplyv aj na tvoje duševné zdravie.

  1. Komunikujte

Ak máte problémy s úzkosťou, hovorte s niekým, kto vám môže pomôcť. Vaši priatelia a rodina vás môžu podporiť a poradiť vám avšak častokrát táto pomoc nestačí. Pokiaľ budete potrebovať poradenstvo – som tu pre vás.

  1. Zamerajte sa na prítomnosť

Úzkosť môže byť spôsobená obavami z budúcnosti alebo prežívaním udalostí z minulosti. Zamerajte sa na prítomnosť a na to, čo sa deje vo vašom okolí teraz. Naučte sa užívať si malé veci, napríklad prechádzku v prírode, jedlo, ktoré máte radi, alebo stretnutie s priateľmi. Naučte sa byť prítomný a plne sa sústrediť na to čo robíte momentálne. Môže to pomôcť znížiť úzkosť a zlepšiť vašu náladu.

  1. Pracujte na svojich myšlienkach

Úzkosť môže byť spôsobená negatívnymi myšlienkami a vnútorným monológom. Pracujte na tom, aby ste zlepšili svoje myšlienky a preprogramovali svoje vnútorné monológy na pozitívnejšie. Napríklad, ak máte myšlienky typu „Nikdy sa mi to nepodarí“ alebo „Som hrozný v tomto“, nahraďte ich pozitívnejšími a konštruktívnejšími myšlienkami, napríklad „Skúsim to znova“ alebo „Som dobrý v mnohých iných veciach“.

  1. Nájdite si hobby

Zaujímavé hobby môže byť vynikajúcim spôsobom, ako prekonať úzkosť. Nájdite si niečo, čo vás baví a venujte sa tomu pravidelne. Môže to byť napríklad maliarstvo, cvičenie, tanec, hranie hudby alebo čítanie. Hľadanie a prežívanie radosťou z hobby môže pomôcť zmierniť úzkosť a zlepšiť vašu náladu.

Úzkosť môže byť náročná a ťažko sa s ňou bojuje, ale existuje mnoho spôsobov, ako sa jej zbaviť alebo ju zmierniť. Nájdite si to, čo pre vás  funguje a venujte sa tomu pravidelne. Pamätajte, že existuje mnoho ľudí, ktorí prechádzajú podobnými vecami ako vy  a že pomoc je vždy k dispozícii, ak ju potrebujete.

Tatiana Zaťková

Tel.kontakt: 0903/325-544